data publikacji: 18 czerwca 2006, dodał: Andrzej 3 391 odsłon

Przyrząd do rysowania linii na modelu i nie tylko

Przyrząd ten powstał w trakcie budowy jednego z modeli z kadłubem laminatowym. W takim modelu kąt zaklinowania skrzydła jest najczęściej ustalony odpowiednim wyprofilowaniem kadłuba. Po zamocowaniu skrzydła i ustawieniu jego cięciwy pod odpowiednim kątem względem blatu stołu wystarczy zaznaczyć mazakiem zamocowanym w przyrząd linię statecznika poziomego. Mazak wodoodporny wystarczy delikatnie dotknąć do modelu bez obawy jego poruszenia i przesuwać przyrząd po stole. Można narysować w prosty sposób dwie linie odległe o grubość statecznika i to z obu stron kadłuba na identycznej wysokości. Przyrząd można też zastosować w innych sytuacjach. Na zdjęciu pokazane jest rysowanie linii na obwodzie walca Można też zaznaczać linie przyklejenia szablonów na styropianie podczas wycinania rdzenia skrzydła itp.


Przyrząd do rysowania linii

Rys. 1

Przyrząd do rysowania linii

Rys. 2

Przyrząd do rysowania linii

Rys. 3


Budowa przyrządu

Podstawa wykonana jest z krążka metalu. Może to być też coś w rodzaju wytłoczonego z blachy kubka. Rurka pochodzi od starego żyrandola. Jest niklowana, ma średnicę 10 mm a na końcu gotowy gwint M 10 x 1 i dwie nakrętki. Po przykręceniu jej do kubka zalewamy go ołowiem, przyklejamy krążek filcu i podstawa gotowa. Suwak zrobiony jest z kawałka plastiku o wymiarach 50 x 30 x 20 mm (może być klocek bukowy lub dębowy). Trzeba wywiercić w nim dwa prostopadłe otwory. Jeden o średnicy 10 mm (przeszlifować wewnątrz papierem ściernym nawiniętym na wiertło 9,5 mm dla uzyskania lekkiego luzu). Drugi otwór wiercimy wiertłem pod gwint ( pod M 6 wiertłem 4,8-5,0 mm, pod M 5 wiertłem 4,0-4,2 mm). Następnie przecinamy klocek do otworu pod rurkę i jeszcze ok. 15 mm. Drugi otwór w jednej jego części rozwiercamy pod odpowiednią śrubę a w drugiej części gwintujemy. Jeśli użyliśmy klocka drewnianego, gwint utwardzamy cyjanoakrylem. Możemy też cały otwór przewiercić wiertłem o średnicy śruby i z jednej strony po nawierceniu większym wiertłem wcisnąć nakrętkę. Na dłuższych bokach robimy półokrągłe rowki na mazak i na gumkę mocująca.


Przyrząd do rysowania linii

Fot. 1

Przyrząd do rysowania linii

Fot. 2

Przyrząd do rysowania linii

Fot. 3


Wyłączenie odpowiedzialności

Pamiętaj!! Prezentowane tu praktyczne rozwiązanie może nie być jednakowo skuteczne dla Ciebie. Nie powinieneś go stosować bez wczesniejszej analizy, porównania z Twoim przypadkiem.
Więcej o Zasadach Korzystania

Do góry