I Bitwa o Radom - Pucharu Polski ESA - Aces Polska | Modelarstwo Lotnicze RC | GML RC - Radom
Strona główna Bitwa o Radom Co to jest ESA? Lista zawodników Regulaminy

I Bitwa o Radom

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w sobotę 10/09/2011 odbyły się w Radomiu na stadionie KS Start zawody zdalnie sterowanych modeli samolotów w kategorii Electric Simply Aircombat. Są to modele samolotów wojskowych, budowanych i eksploatowanych do końca II Wojny Światowej. Z tego tytułu  imprezie została nadana nazwa Pierwsza Bitwa o Radom. Była to kolejna edycja Pucharu Polski „Aces Polska”. Na zawody przybyło 22 modelarzy z różnych regionów kraju. Byli zawodnicy między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bolesławca i Zduńskiej Woli. Radom reprezentowała rodzima eskadra Hunters. Walki odbywały się w kategoriach II a następnie I Wojna Światowa. Ta ostatnia była szczególnie widowiskowa ze względu na udział modeli dwupłatowych samolotów latających kiedyś w barwach polskiego lotnictwa wojskowego. Zmagania zawodników obserwowała licznie zgromadzona publiczność, niejednokrotnie nagradzając brawami szczególnie spektakularne akcje. Poranna, kapryśna aura nie wystraszyła zahartowanych w bojach zawodników i dalsze zmagania odbywały się już przy niemal bezchmurnym niebie.

W kategorii II WW  zwycięzcą został młody ale doświadczony zawodnik ze Zduńskiej Woli Marcin Olas. Pierwszą wojnę natomiast wygrał zaprawiony w bojach w tej kategorii Karol Wdowikowski z Wrocławia. Najlepsi zawodnicy nagrodzeni zostali pucharami ufundowanymi przez Urząd Miasta oraz nagrodami w postaci modeli i akcesoriów modelarskich, przekazanych nieodpłatnie przez niektóre polskie sklepy modelarskie.  Dodatkowe nagrody przyznane zostały najmłodszemu zawodnikowi Szymonowi Długoszowi oraz jedynej zawodniczce wśród pilotów ESA, Martynie Polak. Impreza sprawnie poprowadzona, przebiegała zgodnie z harmonogramem i jak zwykle w koleżeńskiej atmosferze.