data publikacji: 1 grudnia 2010, dodał: Łukasz 145 odsłon

V Zawody o Puchar Św. Mikołaja w Walce Powietrznej – Aircombat ESA

Plan i zapowiedź zawodów

W niedzielę 05. grudnia 2010 odbędzie się już piąta edycja zawodów o Puchar Św. Mikołaja w Walce Powietrznej – Aircombat ESA. Zawody będą rozgrywać się we Wrocławiu na placu obok restauracji „Orle Gniazdo” przy ul. Starachowickiej 42a (wjazd od ul. Macieja Przybyły).

Zdj. 1

Rozpoczęcie imprezy przewidziane jest na godzinę 10:00, natomiast start pierwszych modeli będzie ok. 10:30. Walka powietrzna będzie przebiegała w dwóch klasach: klasa samolotów z I wojny światowej i klasa samolotów z II wojny światowej.  Przewidzianych jest 3 rundy dla każdej klasy, które będą trwać 5min, w czasie których 5-10 modeli będzie walczyło ze sobą. Pilot podczas walki musi być bardzo czujny, ponieważ każdy samolot ma przyczepioną kilkumetrową taśmę, której trzeba bronić a jednocześnie próbować uciąć taśmę przeciwnika. Za każde cięcie taśmy przeciwnika zawodnik otrzymuje 100pkt, za ochronę swojej taśmy 50pkt i każde 3 sekundy lotu to 1pkt. Po 3 rundach wyłanianych jest 7 najlepszych zawodników z największą ilością punktów. Przystępują oni do walki finałowej, która przewidziana jest na 13:30. Modele samolotów wykonane są z materiału EPP, który łudząco przypomina styropian. Taka walka powietrzna to niesamowite widowisko, ponieważ modele o niewielkiej wadze są napędzane silnikami elektrycznymi, które rozpędzają modele do znacznych prędkości. Max. rozpiętość modelu to 860mm. Piloci muszą tak manewrować swoimi modelami, aby nie przekroczyć linii bezpieczeństwa, w innym przypadku otrzymują 200 pkt karnych, a przy 2krotnym przekroczeniu linii bezpieczeństwa następuje dyskwalifikacja zawodnika. Podczas całej imprezy będzie można zagrzewać się przy ognisku oraz skosztować gorącej grochówki.

Zdj. 2

Zdj. 3

Zapraszamy wszystkich na V Zawody o Puchar św. Mikołaja w Walce Powietrznej – Aircombat ESA. Jest to świetna alternatywa na spędzenie niedzielnego popołudnia i przybliżenie wiedzy lotniczej, ponieważ na terenie PW Bisek, na  którym będą rozgrywane walki można zobaczyć prawdziwe samoloty MIG-21 oraz TS-11 Iskra. Niewątpliwą atrakcją imprezy będą skoki z samolotu św. Mikołajów, którzy po wylądowaniu wręczą prezenty dzieciakom z wybranych wrocławskich szkół.

Informację podesłał: Tomasz Prokop (PW Bisek)


Do góry