data publikacji: 14 czerwca 2005, dodał: Łukasz 598 odsłon

Zawody Modeli Akrobacyjnych RC „Gigant”

W niedzielę 12 czerwca na lotnisku Aeroklubu Radomskiego odbyły się Zawody Modeli Akrobacyjnych RC Gigant o Puchar Prezesa Aeroklubu Radomskiego.

Pogoda początkowo pochmurna zmieniła się na słoneczną, dzięki czemu odbyły się wszystkie kolejki lotów. Publiczności jak zwykle było mało. Szkoda, bo zawody w tej klasie są wyjątkowo widowiskowe. Nie zawiodła natomiast lokalna telewizja dzięki której relacje z zawodów docierają do szerokiej rzeszy telewidzów. W zawodach wzięło udział siedmiu zawodników. Różnorodność modeli była niewielka. Pięć modeli Extra 330S dwupłatowy Little Toot i CAP 232.

Rozegrano dwie konkurencje: Free Style i F3A. W konkurencji Free Style każdy zawodnik wykonywał opracowany przez siebie program dowolny. Oceniana była różnorodność i oryginalność figur oraz precyzja wykonania. Poziom w tej konkurencji był wysoki. Widać było, że zawodnicy włożyli dużo pracy w treningi.

W konkurencji F3A było już trochę gorzej. Ponieważ wszystkie modele były kopiami prawdziwych samolotów a skala wykonania wynosiła od 1:3 do 1:4 zastosowano dwa programy akrobacji prawdziwych samolotów potraktowane jako programy nieznane. Zawodnicy otrzymali każdy program na pół godziny przed startem. W czasie lotów dało się zauważyć, że większość zawodników nie jest dobrze obeznana z figurami z F3A. Dużą pomocą pozostałym służył jeden z zawodników, który jest pilotem prawdziwej Extry 300. On też zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, która przedstawia się następująco:

  1. Marek Szufa
  2. Wiesław Chmielewski
  3. Wiesław Piotrowski
  4. Dariusz Czekaj
  5. Władysław Jarochowski
Do góry