data publikacji: 25 marca 2009, dodał: Andrzej 1 664 odsłon

Model RC Benji czeskiej firmy SVOR

MODEL SPRZEDANY (strona tylko informacyjna o zestawie)

Model jest opisany w dziale „Łukasz -> Benji”. W jego skład wchodzą następujące elementy:

  • Kadłub laminatowy – biały z zamkniętym przodem (pod silnik elektryczny – brak łoża do spaliny i zbiornika paliwa)
  • Gotowe żeberka, dźwigary, natarcie i pozostałe balsowe elementy skrzydła konstrukcyjnego (lotki i ster wysokości mają już nadaną zbieżność w kierunku spływu)
  • Plastikowe końcówki skrzydeł (bardziej agresywny wygląd niż u mojego modelu)
  • Dźwigarki sklejkowe, kołek do skrzydła, wręga silnikowa przekładkowa, półka pod serwa itp.
  • Dźwigienki, plastikowe snapy, druty do popychaczy, nalepki oraz plan i opis montażu z rysunkiem pomocnym w składaniu skrzydła (opis niestety po czesku).


Model RC Benji czeskiej firmy SVOR

Foto 1



Model RC Benji czeskiej firmy SVOR

Foto 2



Model RC Benji czeskiej firmy SVOR

Foto 3



Model RC Benji czeskiej firmy SVOR

Foto 4


Można zastosować silnik elektryczny lub spalinowy o pojemności 1,5-2,5ccm (fajnie lata na MVVS 2.0 i OS 15LA). Na planie zaznaczony jest wyraźnie kąt wklejenia statecznika poziomego zgodny z moimi sugestiami w opisie moich modeli (wykonawca mojego modelu wyraźnie to pominął). Jest też uwzględniony rozkład wyposażenia RC co pomoże uzyskać środek ciężkości w odpowiednim miejscu bez dodatkowego balastu.

Skrzydła przewidziane są pod jedno centralne serwo. Ja proponuję zastosowanie czterech mikroserw (po jednym na każdą lotkę, kierunek (trzeba odciąć kawałem statecznika pionowego) i gaz a na wysokość miniserwo. Jako zasilenie wyposażenia RC (przy silniku spalinowym) wystarczą cztery akku R3 czyli AAA. Przy zastosowaniu silnika OS 15LA trzeba je wsunąć głęboko pod zbiornik aż do wręgi silnikowej. Półkę z serwami też trzeba przesunąć do przodu. Zamiast popychaczy do sterów proponuję bowdeny. Do mocowania skrzydła plastikową śrubę M4.a zbiornik 50 ale lepiej 100ccm napełniany do 3/4 pojemności. Skrzydło najlepiej kleić klejem cyjanoakrylowym i pokryć folia termokurczliwą.

Tak wykonany model będzie bardzo lekki dzięki czemu start i lądowanie nawet bez wiatru będzie bardzo łagodne a wznoszenie (nawet w pionie) pewne i bezproblemowe. Model jest grzbietopłatem więc nie może służyć do treningu bardziej zaawansowanej akrobacji ale doskonale nadaje się jako kolejny model po trenerku. Można nim zacząć naukę akrobacji począwszy od najprostszych i bardziej zaawansowanych figur.

Nieźle trzyma się powietrza, jest szybki i bardzo zwrotny nawet przy wietrze więc może służyć do pierwszych treningów w kombacie. Suma sumarum nie jest to model o wyjątkowych własnościach lotnych jak klasyczne modele akrobacyjne za to jest bardzo przewidywalny i powtarzalny w zachowaniu w odróżnieniu od marnie dopracowanych trenerków. Dawka adrenaliny w locie w porównaniu z trenerkami jest zdecydowanie większa a o to przecież w lataniu rekreacyjnym chodzi żeby nie usnąć sterując modelem jak to zrobił nasz kolega w poprzednim sezonie.


Do góry